ARHIVA

LAUREATI PROŠLIH IZDANJA

6. MEĐUNARODNI FESTIVAL
ARHEOLOŠKOG FILMA

Online, 4. – 6. 11. 2020.

Nagrađeni filmovi

1. nagrada:
Lavovi Visa, Nicolò Bongiorno, Italija, 76’
2. nagrada:
ArtQuake. Spašena umjetnost, Andrea Calderone, Italija, 63’
3. nagrada::
Neandertalac, misterij špilje Bruniquel, Luc-Henri Fage, Francuska, 54’

Članovi stručnog žirija

  • Daniel Rafaelić, prof., povjesničar filma i filmski kritičar, predsjednik žirija
  • dr. sc. Tomislav Šeparović, muzejski savjetnik, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika – Split
  • Diana Nenadić, prof., filmska kritičarka, Hrvatski filmski savez, Zagreb
  • Ante Rendić-Miočević, prof., dugogodišnji ravnatelj Arheološkog muzeja u Zagrebu i predsjednik Hrvatskog arheološkog društva, član Njemačkog arheološkog instituta (DAI)
  • dr. sc. Lidija Petrić, redovna profesorica na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, Katedra za turizam i gospodarstvo, članica Znanstvenog odbora za turizam i prostor pri HAZU i Hrvatskog povjerenstva za UNESCO
  • 5. MEĐUNARODNI FESTIVAL
    ARHEOLOŠKOG FILMA

    8. – 9. 11. 2018.

    Nagrađeni filmovi

    1. nagrada:
    Caveirac – ponovno pronađeni dvorac, Henri-Louis Poirier, Francuska, 21'
    2. nagrada:
    Vino rimskog Lugdunuma, David Geoffroy, Francuska, 52'
    3. nagrada:
    Tajanstveni srednjovjekovni vulkan, Pascal Guérin, Francuska, 53'
    Posebno priznanje žirija:
    Oko i kamen: oftalmologija drevnog Rima, Marcel Dalaise, Francuska, 36'
    Nagrada publike:
    Tajanstveni srednjovjekovni vulkan, Pascal Guérin, Francuska, 53'

    Članovi stručnog žirija

  • Diana Nenadić, prof., filmska kritičarka, Hrvatski filmski savez, Zagreb
  • dr. sc. Maja Petrinec, muzejska i znanstvena savjetnica, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika – Split
  • Memi Spyratou, direktorica Festivala Arheološkog filma Agon, Atena
  • doc. dr. sc. Ana Azinović Bebek, Hrvatski restauratorski zavod, Pomoćnica ravnateljice za arheološku baštinu
  • dr. sc. Marc Azéma, redatelj, Direktor arheološkog festivala Narbon
  • 4. MEĐUNARODNI FESTIVAL
    ARHEOLOŠKOG FILMA

    3. – 4. 11. 2016.

    Nagrađeni filmovi

    1. nagrada:
    Az, Branko pridivkom Fučić, Bernardin Modrić, Hrvatska, 40'
    2. nagrada:
    Ukradeni ratnici, Wolfgang Luck, Njemačka, 52'
    3. nagrada:
    Velika slagalica: Epikurejski natpis Diogena iz Oinoande, Nazim Güveloğlu, Turska, 32'
    Nagrada publike:
    Az, Branko pridivkom Fučić, Bernardin Modrić, Hrvatska, 40'

    Članovi stručnog žirija

  • Daniel Rafaelić, povjesničar filma, predsjednik žirija
  • Ljubomir Gudelj, viši kustos, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika - Split
  • dr. sc. Katja Marasović, docentica na Katedri za graditeljsko naslijeđe Fakulteta za građevinarstvo, arhitekturu i geodeziju
  • Veljko Barbieri, književnik i gastronomski stručnjak
  • dr. sc. Simon Ryle, docent na Odsjeku za engleski jezik Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu
  • 3. MEĐUNARODNI FESTIVAL
    ARHEOLOŠKOG FILMA

    6. - 7. 11. 2014.

    Nagrađeni filmovi

    1. nagrada:
    Dama, kamenje, ljudi, Paul Rambaud, Claude Delhaye, Francuska, 26'
    2. nagrada:
    Pobuna na brani, Jean-Luc Bouvret, Francuska, 52'
    3. nagrada:
    Velebna kupola, Mohammad Ehsani, Iran, 40'
    Nagrada publike:
    Izrada replike kamenog pluteja iz crkve sv. Petra Velikog u Dubrovniku, Vedran Kundić, Hrvatska, 5'

    Članovi stručnog žirija

  • Diana Nenadić, prof., filmska kritičarka, Hrvatski filmski savez, Zagreb
  • dr. sc. Tonči Burić, muzejski i znanstveni savjetnik, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika - Split
  • Boris Poljak, filmski snimatelj, redatelj
  • dr. sc. Brian Willems, docent na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu
  • Jasen Boko, dramaturg, novinar
  • 2. MEĐUNARODNI FESTIVAL
    ARHEOLOŠKOG FILMA

    8. - 9. 11. 2012.

    Nagrađeni filmovi

    1. nagrada:
    Zaboravljeni robovi s otoka Tromelin, Thierry Ragobert, Francuska, 52'
    2. nagrada:
    Kul Farah, Mahvash Sheikholeslami, Iran, 40'
    3. nagrada:
    Prvi Europljani, Axel Clevenot, Francuska, 47'
    Nagrada publike:
    Dioklecijanovi podrumi, Hrvoje Jelavić-Šako, Hrvatska, 29'

    Članovi stručnog žirija

  • dr. sc. Josip Belamarić, znanstveni suradnik, Institut za povijest umjetnosti, predsjednik žirija
  • Mate Zekan, prof. , muzejski savjetnik, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika - Split
  • Lydie Joan, stručna direktorica i izbornica Međunarodnog festivala arheološkog filma u Besançonu
  • dr. sc. Bruno Kragić, filmolog
  • Eduard Galić, redatelj
  • 1. MEĐUNARODNI FESTIVAL
    ARHEOLOŠKOG FILMA

    25. - 26. 11. 2010.

    Nagrađeni filmovi

    1. nagrada:
    Izgubljeni mletački brod, Marco Visalberghi, Maurice Ribière, Francuska/Italija, 52'
    2. nagrada:
    Tragovi jednoga grada - Carcassonne, Henri-Louis Poirier, Francuska, 14'
    3. nagrada:
    Kad su Egipćani plovili Crvenim morem, Stéphane Bégoin, Francuska, 52'
    Nagrada Međunarodnog festivala arheološkog filma AGON:
    Hrvatski dragi kamen – Bašćanska ploča, Bernardin Modrić, Hrvatska, 22'

    Članovi stručnog žirija

  • Đelo Hadžiselimović, Urednik stranog programa Hrvatske radiotelevizije, predsjednik žirija
  • mr. sc. Vedrana Delonga, muzejski savjetnik, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika - Split
  • Carmen Lhotka, pročelnica Hrvatske kinoteke
  • Akademik Nenad Cambi
  • Dan Oki, izvanredni profesor Umjetničke akademije u Splitu