Najbolji film 7. Međunarodnog festivala arheološkog filma u splitskom Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika je francuski Tako govori Taram-Kubi autorica Vanesse Tubiana-Brun i Cecile Michel.

Sastav stručnog žirija i ostali laureati

O glavnoj nagradi Festivala odlučio je stručni žiri koji su činili Dora Baras, predsjednica žirija, filmologinja i povjesničarka umjetnosti, Janko Heidl, filmski kritičar, Nikolina Uroda, muzejska i znanstvena savjetnica, MHAS – Split, Ante Rendić-Miočević, dugogodišnji ravnatelj Arheološkog muzeja u Zagrebu i dugogodišnji predsjednik Hrvatskog arheološkog društva te Gérard Denegri, suosnivač i prvi predsjednik Hrvatsko-francuske udruge Alliance Française de Split, prvi počasni konzul Republike Francuske u Hrvatskoj sa sjedištem u Splitu. Drugu nagradu stručnog žirija zaslužio je film Dame i prinčevi pretpovijesti, autorica Pauline Coste i Camille Gouby-Monin, dok su treću nagradu osvojili Ljudi s dina, autora Davida Geoffroya.

Nagrade stručnog žirija čini replika skulpture Vaska Lipovca “Hrvatski kralj”, čiji se original čuva u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika. Nagradu publike osvojio je film 1001 lice Palmire, Meyara Al-Roumia.

Premijerna nagrada studentskog žirija

Od ove godine nova nagrada je ona studentskog žirija, kojeg su činili Frane Prpa, Vicenco Pijerov, Lucija Duplančić, Rina Dubravec i Klaudia Hozjan, studenti povijesti umjetnosti, arheologije i restauracije-konzervacije na splitskom i zadarskom sveučilištu. Oni su najboljim filmom ocijenili Tajnu špilje Cosquer autora Marie Thiry i Stéphana Millièrea.

Rezime festivala: prikazan 21 film u tri dana, uz popratni program

Na Festivalu je u tri dana u službenoj konkurenciji prikazan 21 film iz osam zemalja, a održana su i dva predavanja uglednih stručnjaka: povjesničara umjetnosti, kustosa iz Louvrea Cyrillea Gouyettea, autora utjecajnih knjiga o tome kako klasična umjetnost inspirira suvremenu urbanu umjetnost i direktorice Bizantskog i kršćanskog muzeja u Ateni, Paraskevi Kalamara. U popratnom programu održane su i dvije edukativne radionice za djecu i mlade, Mala škola anatomije i Identifikacija forenzičnom antropologijom.

Foto: Zoran Alajbeg